Dňa 25.05.2022 sa na našej škole konala školská spevácka súťaž: „Music star“ v speve moderných piesní. Súťaže sa zúčastnilo 24 žiakov. Súťažili sólisti, ale i skupiny. Zúčastnení prekvapili nielen svojím talentom, ale i odvahou vystúpiť pred obecenstvom.
SÓLISTI:
1. kategória: 1. miesto: Ella Bendíková (3.B)
2. miesto: Viktória Timková (1.C)
3. miesto: Katarína Kačengová (1.C)
2. kategória: 1. Terézia Hollujová (5.C)
2. Boris Berčák (5.B)
SKUPINY:
1. miesto: Kvinteto chlapcov (2.B)
2. miesto: Kvarteto chlapcov (1.C)
3. miesto: Duo dievčat (3.B)
Čestné umiestnenie: Kvarteto dievčat (2.B)Dňa 19.05.2022 sme sa zúčastnili OM v prehadzovanej. Našu školu reprezentovali žiaci: Alica Beličáková (3.B), Sophia Wolfová (3.B), Slavomír Sirko (4.A), Simon Sirko (4.B) a Daniel Hajko (4.B). Odohrali sme ťažké zápasy s náročnou konkurenciou a vybojovali sme si 2. miesto. Srdečne blahoželáme.
Dňa 11.05.2022 sa naši žiaci Nela Fiffiková (5.B) a Šimon Fiffik (8.A) zúčastnili okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska 2022, do ktorého postúpili po obvodnom kole, v ktorom sa umiestnili obidvaja na 3. mieste. Konkurencia bola veľká, úroveň vysoká, no i napriek tomu naša Nelka sa umiestnila na nádhernom 2. mieste. Srdečne jej blahoželáme.
Počas mesiacov marec až máj sa žiaci 4. C triedy zúčastnili podujatí zameraných na poznávanie a ochranu prírody na Správe národného parku Slovenský raj. 25. mája si overili získané poznatky priamo v prírode. Spolu s pracovníkom Správy p. Matejom Pisarčíkom prešli trasu Náučného chodníka na Smižianskej Maši a poznávali rastliny a živočíchy v ich prirodzenom prostredí. Vychádzka bola podnetná a veľmi zaujímavá. Do školy sa všetci vracali s dobrou náladou a vedomím, že nádherná príroda, ktorá nás obklopuje, si zaslúži našu pozornosť a ochranu.
Je už tradíciou, že Školská knižnica privíta koncom školského roka vo svojich priestoroch prváčikov. Keďže už zvládli jednu z najdôležitejších zručností – čítanie, je čas otvoriť im brány krajiny príbehov a informácií.
Prostredníctvom hry spoznali pravidlá, ktoré v knižnici platia. Preukázali, že sú veľmi bystrí a šikovní, teda im čitateľský preukaz právom náležíV tento deň sme si pripravili pre naše deti v školských kluboch zaujímavé aktivity spojené s prezentáciami krajín v Európe. Vďaka nim sa nám podarilo „precestovať“ Grécko, Holandsko, Nemecko, Francúzsko, Veľkú Britániu a Taliansko.... J. Spoznali sme ich zvyky, jazyk, hymnu a dozvedeli sme sa veľa nových informácií.
V stredu 4.5.2022 vymenili naši šiestaci vyučovanie v triedach za návštevu mesta Kežmarok a jeho pamiatok. Lyceálna knižnica so 150 000 zväzkami kníh zo všetkých vedných odborov bola prvou zastávkou. Žiaci sa dozvedeli aj o štúdiu, predmetoch, prísnom školskom poriadku študentov, medzi ktorých patril P. O. Hviezdoslav, Janko Kráľ, Samo Chalupka či Martin Kukučín.
Exkurzia pokračovala prehliadkou Dreveného artikulárneho kostola, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO a Nového evanjelického kostola s nevšednou architektúrou viedenského architekta Theofila von Hansena pôvodne určenou pre oblasť Orientu.
Záver patril prehliadke areálu Kežmarského hradu spojenou s návštevou hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.
Po dlhšej prestávke sme opäť oprášili školské bicykle a 28. 4. 2022 zorganizovali pre žiakov 2. – 4. ročníka dopravnú súťaž „ Na bicykli bezpečne“. Po úvodnej prezentácii zameranej na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky pre cyklistov si súťažiaci preverili svoje teoretické vedomosti formou krátkeho testu. Najlákavejšia pre žiakov však bola jazda zručnosti. Všetci účastníci ju zvládli bez väčších problémov a tí najrýchlejší si odniesli aj hodnotné ceny.
Ocenení medzi chlapcami boli: 1. miesto – Tomáš Vernarský – 3.C, 2. miesto – Maxim Mingáč – 4.A, 3. miesto – Slavomír Sirko – 4.A.
V kategórii dievčat sú výsledky nasledovné: 1. miesto – Sophia Wolfová – 3. B, 2. miesto – Alica Svetkovská – 4.C, 3. miesto – Karin Tarbajová – 3.A.
Udelili sme aj cenu pre „Najšikovnejšiu druháčku a druháka“. Odniesli si ju Miška Hennelová z 2.B a Filip Kulák z 2.C.
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom srdečne blahoželáme.
Do školskej knižnice pribudli nové zaujímavé tituly, ktoré nám darovalo vydavateľstvo SLOVART. Za všetkých čitateľov ďakujeme!
Školská knižnica ponúka svojim čitateľom priestor na oddych a poučenie. Že v nej môže byť aj zábava, sa presvedčili družstvá druhákov, tretiakov a štvrtákov počas podujatia FUNtastická knižnica. Všetci preukázali, že sú rýchli, pohotoví, tvoriví a vedia vynikajúco spolupracovať. Výborne sa zabavili na reklamách aj na stvárňovaní postavičiek z rozprávok, superrýchlo odhalili zlomyseľnosti knižného škriatka a vyhľadali titul podľa požiadavky. Najlepšie družstvá získali diplom aj malú odmenu.
V 4. ročníku sme si aj tento rok dňa 22. 4. pripomenuli Deň Zeme. Projektovým vyučovaním sme si v textoch na ochranu našej prírody precvičili vybrané slová, slovné druhy, slovné úlohy a násobilku. Pripomenuli sme si, aké dôležité je separovanie odpadu, hovorili sme o vypaľovaní trávy a výrube lesov... Žiaci si pripravili množstvo materiálov o prírode, zaujímavostiach o Zemi a spoločne zhotovili krásne projekty. V závere sme boli vyčistiť okolie našej školy.
Dňa 21. 4. sme sa so žiakmi 4. ročníka vybrali na exkurziu do Technického múzea v Košiciach. Využili sme netradičnú formu vzdelávania na viac ako 100 interaktívnych exponátoch. V atraktívnom prostredí sme sa interaktívnym, hravým a zábavným spôsobom oboznámili s fyzikálnymi, mechanickými, optickými a elektrotechnickými javmi. Keďže v tejto časti múzeá je dotýkanie sa exponátov nevyhnutnosťou, mali sme možnosť vyskúšať si optické klamy, 3D a 2D ilúzie, hlavolamy, akustické a elektrické zariadenia, merania postrehu...
Avšak toto nebolo všetko, využili sme možnosť navštíviť aj najstaršie planetárium na Slovensku. Predstavili nám objekty viditeľné na oblohe voľným okom – približne 5000 hviezd, Slnko, Mesiac, päť planét Slnečnej sústavy (Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn), niektoré viditeľné hmloviny, galaxie, Mliečnu dráhu...
A keďže sme mali v pláne využiť čo najviac možností, presunuli sme sa na letisko, kde sme navštívili prvé Múzeum letectva na Slovensku. Spoznali sme históriu letectva, vývoja lietadiel, leteckých motorov a prístrojovej techniky. Okrem týchto zážitkov sme mali aj zážitok navyše. Pristávanie a vzlietnutie v jednom... Myslíme si, že pilot lietadla Airbus ani netušil, že nám pri svojom cvičení ponúkne takýto krásny zážitok J
Často sa hovorí o tom, že dnešné deti málo a nerady čítajú. Ukázať im, že čítanie môže byť naozaj zábava, prišli ich starší kamaráti. Po prečítaní pútavej ukážky s nimi robili rôzne aktivity, napríklad vymýšľali, ako by príbeh mohol pokračovať, ako pomôcť hlavnému hrdinovi, či ako vyrobiť rýchlorastúcu korytnačku, prípadne vlčiu masku. Čítanie viacerých tak zaujalo, že sa rozhodli knihu dočítať a prišli si ju požičať do školskej knižnice.
Počas celého marca sa znalci kníh mohli zapojiť do súťaže, kde podľa indícií určili, aký titul skrýva oriešok. Do súťaže bolo odovzdaných 238 odpovedí, čo svedčí o tom, že dobrá kniha je ešte stále verným spoločníkom mnohých z nás. 1. apríla boli vyžrebované tieto šťastné výherkyne:
Sofia Kocúrová 4.A, Ella Ľachová 3.B, Karolínka Viežbová 3. A, Simonka Antoniová 6.B, Viktorka Čarníková 5.B, Viktorka Piaková 9. B
Všetkým, ktorí sa zapojili ďakujeme a tešíme sa na stretnutie v školskej knižnici!
Dňa 07.04.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili školského kola súťaže Slávik Slovenska 2022 v speve ľudovej piesne. Súťažili v troch kategóriách.
I. kategória
1. miesto: -
2. miesto: Ella Bendíková, 3.B
3. miesto: Jozef Augustiňák, 3.A
II. kategória
1. Nela Fiffiková, 5.B
2. Slavomír Sirko. 4.A
III. kategória
1. Šimon Fiffik, 8.A
2. miesto: Karin Želonková, 7.C
Výhercom srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy v obvodnom kole.
21.3.2022 je Medzinárodným dňom bábkarstva. Žiaci 3.C triedy sa prostredníctvom svojich bábok zmenili na bábkohercov a vtipnými dialógmi nám privodili na tvárach smiech, a radosť. V tento čarovný deň sme sa dozvedeli mnoho nových informácií o zrode bábkového divadla, od prvých kočovníkov až po tradičné „kamenné“ divadlá, aký je rozdiel medzi maňuškou, marionetou a javajkou, vyrobili sme si aj prstové bábky, vylúštili tajničku a pozreli sme si rozprávky s jednotlivými druhmi bábok.
Vo štvrtok 10. marca sa na našej škole uskutočnilo skutočne dôkladné pátranie. Štyria členovia Čitateľskej hliadky usilovne pátrali po žiakoch závislých na čítaní dobrých kníh. Našlo sa ich neúrekom medzi menšími aj väčšími, z čoho máme naozajstnú radosť. Je vidieť, že Mesiac knihy našim žiakom skutočne prospieva.
Inakosť. Ako veľmi sa toto slovo v dnešnej dobe nenosí. Doba nám diktuje, ako „musíme“ vyzerať, obliekať sa, maľovať sa, správať sa. Neveríte? Tvrdíte, že to nie je pravda? Mýlite sa. Dnešný svet inakosť ťažko trestá, napríklad v škole formou šikany, odsudzovania, výsmechu. A taká je to škoda. Prečo? Keby niet inakosti, dnešný svet nepozná vďačnosť, pokoru, sebakritiku, ohľaduplnosť a možno ani vieru.
Svetový deň Downovho syndrómu si pripomíname 21. marca. Je to deň, ktorý rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, ale hlavne inšpirujúcejším. Pri tejto príležitosti sa organizuje aj ponožková výzva, keď sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne farebné ponožky. Túto myšlienku sa rozhodla podporiť aj naša škola, čím sme vyjadrili solidaritu a podporu ľuďom, ktorí trpia Downovým syndrómom.
Downov syndróm je jednou z najbežnejších chromozómových abnormalít vyskytujúcich sa u ľudí. Ide o vrodený defekt spôsobený prebytočným chromozómom na 21. chromozómovom páre. Na liečbu tohto ochorenia neexistuje žiaden liek. Len vzdelanie a správna starostlivosť môže viesť k zvýšeniu kvality života. Som veľmi vďačná za to, že aspoň takouto formou môžeme na jeden deň pozmeniť náš každodenný životný rituál a len tým, že si ráno obujeme odlišné ponožky, si na chvíľku spomenieme na tých, ktorým absolútne nezáleží na najnovších módnych hitoch, a napriek tomu sú v svojom svete často šťastnejší ako my ostatní.
PaedDr. Denisa KristianováO titul Všetkovedko sa bojovalo 30. novembra 2021, zapojilo sa 20 048 detí.
Z našej školy sa do tejto celoslovenskej vedomostnej súťaže zapojilo 14 detí.
Titul Všetkovedko získali: Kristína Nociarová z 3.A, Simona Šmotková z 3.C a Matúš Varga zo 4.C triedy, zaradili sa tak medzi 30% najúspešnejších riešiteľov z celého Slovenska.
Blahoželám všetkým deťom, ktoré sa zapojili a ukázali svoju šikovnosť, bystrosť a um.
Koordinátor súťaže,,Hviezdoslavov Kubín vznikol ako výzva k národu, no predovšetkým k deťom a mládeži, aby čítali a prednášali. Tento úmysel pretrval dodnes.“
Každoročne sa deti našej školy zúčastňujú tejto prestížnej súťaže v troch kategóriách. V školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín sa umiestnili žiaci:
Prednes poézie
1. miesto – Daniela Podhorányová 3. B
2. miesto – Simon Sirko 4. B
3. miesto – Viktória Olejníková 2. C
Saskia Palenčárová 3. B
Prednes prózy
1. miesto – Lukáš Richtarčík 4. B
2. miesto – Daniel Varga 4. C
3. miesto – Daniel Hajko 4. B
Prednes poézie
1. miesto - Nela Pekarčíková 6. B
2. miesto - Aneta Tomašková 5. A
Prednes prózy
1. miesto - Tamara Brejčáková 6. B
2. miesto - Jakub Harhovský 5. B
Prednes poézie
1. miesto - Natália Figlárová 8. A
Prednes prózy
1. miesto - Matej Kokoruďa 8. A
December prežívame v atmosfére očakávania a radosti. Príprava na najkrajšie sviatky v roku napĺňa vôňami ale aj krásnymi predstavami. K tomu neodmysliteľne patrí aj čarovný svet rozprávok. Počas posledných týždňov v roku si mohli deti vypočuť dramatizáciu troch rozprávok regionálnych autorov a vytvoriť k nim ilustráciu, prípadne napísať, čo považovali za zaujímavé, prekvapivé, čo sa im nepáčilo. O poradí súťažiacich rozhodovali žiaci I. stupňa hlasovaním s takýmto výsledkom:
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili za krásne práce a víťazkám srdečne blahoželáme!
Počas decembra sa žiaci tretích a štvrtých ročníkov zapojili do súťaže v anglickom jazyku Ukáž, čo vieš. Svoje vedomosti zúročili v rôznych typoch úloh. Napriek tomu, že si všetky deti viedli veľmi dobre, titul English star patrí tým, ktorí si počínali úplne bez chybičky.
Sú to:
Kristínka Nociarová 3.A Danka Šavelová 4.B
Pavlínka Paľuchová 3.A Branko Peták 4.B
Ella Bendíková 3.B Saška Berthótyová 4.C
Eliška Hrubjakov 3.C
Simonka Šmotková 3.C
Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým zúčastneným vyjadrujeme veľkú pochvalu za preukázané vedomosti!
Pripomenúť si Svetový deň zdravej výživy strúhaním, miešaním a ochutnávaním je už na našej škole tradíciou. Nebolo tomu inak ani tento školský rok a v októbri si žiaci na 1. stupni opäť oprášili svoje vedomosti. S nadšením sa tešili na nové zdravé recepty, ktoré si spoločne s pani učiteľkami v každej triede vyskúšali a ochutnali. Keďže kreativita detí nemá hraníc vykúzlili na tanieri jedlá, ktoré chutili i očami. Tí najmladší nás milo prekvapili svojimi vedomosťami a tí starší zase chuťou variť i doma.
Mgr.Michala KönigV dňoch od 11.10.2021 do 15.10.2021 sa konal IX. ročník súťaže Hovorme o jedle. Žiaci
Keďže všetci žiaci
14. jún si ako Svetový deň darcov krvi pripomíname od r. 2004. Je vyjadrením vďaky dobrovoľným darcom krvi, ktorí dávajú ľuďom v núdzi ten najväčší dar - svoju vlastnú krv. Svetový deň darcov krvi je celosvetovým podujatím, ktoré sa spája s narodením Karla Landsteinera (14. jún 1868 Baden pri Viedni - 26. jún 1943 New York) - lekára-nositeľa Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu (1930) za objasnenie funkcie a určenie systému 4 krvných skupín A,B,0,AB. Neskôr sa spolupodieľal aj na objavení Rh faktora.
Cieľom tohto dňa je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali darcami krvi a darovali krv pravidelne. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom. Tejto téme sa výtvarne venovali aj žiaci 3.A a 2.B.Žiaci
Aj rok 2021 žiaľ pokračuje v znamení koronavírusu, svet sa však nezastavil a pozornosť je nutné venovať i ostatným oblastiam zdravotníctva.
Onkologické ochorenie je jedným z tých, ktoré je v spoločnosti dlhodobo, intenzívne a nevyberá si prestávku.
Preto Liga proti rakovine, ktorá pôsobí na Slovensku vyše 30 rokov, upriamuje pozornosť na fakt, že verejno – prospešná zbierka Deň narcisov nemôže mať pauzu.
Napriek mnohým uvoľneniam opatrení proti šíreniu covidu sa 25. ročník musí zaobísť bez tradičných dobrovoľníkov v uliciach.
,,Narcis, ktorý je symbolom spolupatričnosti, pomoci a nádeje pre ľudí trpiacich rakovinou,
chceme a potrebujeme odovzdať ľuďom. Vieme, že je mnoho takých, ktorí vnímajú zmysel a užitočnosť projektov realizovaných Ligou proti rakovine a radi na ne prispejú.
Opäť sme museli pristúpiť k zodpovednému riešeniu na ochranu verejného zdravia pred koronavírusom. Posledný ročník poznačil výrazný, až 75%-ný pokles výnosu zbierky, čo v nevyspytateľnom a neistom čase pandémie bolo pochopiteľné.
Život však ide ďalej, žiaľ, rakovina nemá pauzu, preto pauzu nemôže mať ani naša pomoc a my veríme, že ani pomoc ľudí vo forme finančného príspevku pauzu mať nebude.“
Tými to slovami sa prihovára prostredníctvom našej redakcie pani Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.
Ako môžete tento rok prispieť?
NARCIS MÔŽETE ZÍSKAŤ
Od 10.6. do 12.6. : exkluzívne v obchodoch Tesco - prispením do pokladničky alebo prispením cez kupóny priamo pri pokladni
Od 7.6. : 300 000 náhodne vybraných domácností na Slovensku si nájde obálku s narcisom a informáciami o možnostiach prispenia
ONLINE A SMS ZBIERKA
Od 7.6. do 20. 6. 2021 možnosť prispenia prostredníctvom:
• SMS na 848 (hodnota SMS je 3 €)
• účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454Výročie narodenia spoluzakladateľa Červeného kríža H. Dunanta. Oslavuje sa od roku 1953.
"Pomôžme všetci! Všetci sa každodenne z plných síl snažme o úprimnosť a odpustenie, o dobrotu a lásku, odvahou a nádejou, že svet bude bez vojen a budeme žiť v mieri."
(Henry Dunant, spoluzakladateľ Červeného kríža)
Svetový deň Červeného kríža si každoročne pripomíname vždy 8. mája. Dátum vybrali na počesť švajčiarskeho humanistu, filantropa a zakladateľa Červeného kríža Jeana Henryho Dunanta, ktorý sa narodil v tento deň roku 1828. Ten sa v roku 1859 rozhodol zorganizovať skupinu prvých dobrovoľníkov na pomoc raneným vojakom v bitke pri talianskom Solferine. Vďaka tomuto činu vznikol základ najväčšej humanitárnej organizácie na svete.
Žiaci
2.4. sa žiaci
Formou prezentácií, poučných videí a množstvu materiálu sme sa naučili správne separovať odpad, učili sme sa, aký význam má separácia odpadu pre našu Zem a pre nás, vypracúvali sme si pracovné listy zo slovenského jazyka a matematiky s touto tematikou, vytvorili sme si eko plagát, eko knihu a modely našej planéty Zem. Pevne verím, že krôčik po krôčiku aj my môžeme prispieť k ochrane našej Zemi, a že osvetovým a uvedomelým prístupom k životnému prostrediu vyrastú z našich zverencov ohľaduplní ľudia.
V 12. ročníku súťaže zabojovalo o titul Všetkovedko 18 500 žiakov z celého Slovenska. V našej škole sa do súťaže prihlásilo 13 žiakov 1. stupňa. Titul Všetkovedko získalo 8 žiakov. Zaradili sa tak medzi 33% najúspešnejších riešiteľov.
Všetkovedko 2
Všetkovedko 3
Všetkovedko 4
Všetkým zúčastneným a úspešným blahoželáme !
21.marec bol v r. 1999 vyhlásený medzinárodnou organizáciou UNESCO ako Svetový deň poézie (Poetry Day) .
Aj v našej triede sme si pripomenuli tento deň. Všetci žiaci si vybrali zo svojej domácej knižnice báseň, prepísali ju, doplnili ilustráciou a zarecitovali ju pred svojimi spolužiakmi. Keďže 21.3. je aj Sv. dňom Downovho syndrómu, pripomenuli sme si tento deň aspoň veselými ponožkami.
Od dávnej minulosti sa spájali s veselosťou, ľudovými zábavami, hrami, karnevalmi a prekáračkami. Sú považované za najveselšie obdobie roka.
Keďže v tejto „čudnej“ dobe sme sa nemohli zabávať na spoločnom karnevale tak, ako po iné roky, urobili sme si oslavu fašiangov v triedach. V piatok 12. 2 2021 si deti doniesli masky a rôzne kostýmy a počas vyučovania sa v nich predstavili svojim spolužiakom.
Najprv si vypočuli veľmi zaujímavú a poučnú reláciu o histórii a význame fašiangov. Pani učiteľky si pre ne pripravili rôzne prezentácie a pracovné listy s fašiangovou tematikou. Malým občerstvením a veselou hudbou sme si spestrili tento vyučovací deň.
Kostýmy boli naozaj veľmi pestré a nápadité. Presvedčte sa sami...