• Deň Zeme je ospevovaný už dlhé roky, a pritom stále mnohými ľuďmi ignorovaný.  Žiaci 1. stupňa spojili sily a zamysleli sa nad tým, prečo pomáhať Zemi jedenkrát za rok a aj to len vo svojom okolí, keď  môžeme pomáhať kedykoľvek a kdekoľvek. Kladným príkladom môžeme byť aj my na projektoch Erasmus+.

Prváci sadili rastlinky, o ktoré sa budú starať. Na konci mája ich zužitkujú na čaj, na prípravu pizze a šalátu. Zmyslom je naučiť deti správne pristupovať k šetreniu surovinami a naučiť ich pripraviť si jednoduché jedlo. Plytvanie je jedna z veľkých slabín ľudstva. Kupujeme veci a neuvedomujeme si, že všetko možno nevyužijeme. Preto radšej porozmýšľajme, či daná vec, ktorú sa chystáme kúpiť, je len krátkodobý rozmar alebo nevyhnutnosť.  Zaradiť by sme sem mohli aj suveníry, ktoré si donesieme z pobytu.

Druhé ročníky sa zamysleli nad zmyslom separovania. Doma separujeme,  ale akonáhle sme v zahraničí, hneď na to zabudneme. Mnohé mestá sa dnes snažia ľudí viesť k recyklácii, ale nie vždy sa im to pri zahraničných návštevníkoch aj podarí. Na Slovensku zvykneš separovať možno aj preto, že vo svojom byte či dome máš na to viac priestoru. No nezabúdaj na to ani na Erasme.

Tretiaci sa venovali téme medzinárodnej mobility a obmedzeniu prepravy autom. Pravdou je, že ide o jeden z najbežnejších a samozrejme aj najpríjemnejších spôsobov prepravy po celom svete. Či sú ľudia na Erasme alebo nie, väčšina si kvôli pohodlnosti auto prenajme a objavuje tak svoje okolie. Môžeme skúsiť auto vymeniť za MHD alebo vlak a na krátke vzdialenosti sa nebojme využiť bicykel, pretože je častokrát oveľa efektívnejší. Nezabudnime na vlastné nohy! Počas chôdze si môžeme vypočuť svoje obľúbené podcasty, porozprávať sa s kamarátmi a urobiť niečo aj pre svoje zdravie.

Štvrté ročníky spoločne diskutovali čo môžu použiť viackrát. Nakupujeme ďalšie plastové tašky napriek tomu, že doma ich máme plnú skriňu? Buďme úprimní, niektoré využívame len párkrát a hneď ich vyhodíme. Preto si nezabudnime pribaliť svoju vlastnú tašku, ktorú môžeš využívať neustále. Pouvažujme aj nad kúpou sklenenej fľaše na vodu. Na svojich cestách ju využijeme nespočetnekrát. Ak ideme s kamarátmi objavovať krajinu, v ktorej sme na výmene, nezabudnime si pribaliť vrece alebo tašku, do ktorej môžeme vyhodiť odpadky, ktoré nájdeme počas nášho dobrodružstva.

02.05.2023 07:16 | viac »